Pierwszy w Polsce młyn zasilany energią wiatrową

Oddając w marcu 2019 roku do użytku turbinę wiatrową zaczęliśmy swoja przygodę z zieloną energią, która jest wolna od negatywnych oddziaływań na środowisko.

Podstawowymi elementami turbiny są: wieża, gondola, wirnik, łopaty. Wiatrak zaczyna pracę zwykle przy prędkości wiatru 3 m/s – określamy to jako prędkość startową ; do 25 m/s . Podczas zbyt silnego wiatru jest automatycznie wyłączana, a kąt natarcia łopat ustawiany w pozycji niezagrażającej bezpieczeństwu. Turbina wiatrowa przetwarza energię wiatrową na energię mechaniczną, a następnie generator na energię elektryczną.

Energia elektryczna pozyskiwana dzięki turbinie wiatrowej uważana jest za jedną z najbardziej ekologicznych i przyjaznych dla środowiska. Spowodowane jest to tym, że do jej produkcji potrzebny jest tylko wiatr, a teren wokół niej może być swobodnie wykorzystywany na potrzeby rolnictwa.

Zalety, jakimi są: wiatr jako darmowe źródło, brak skażenia środowiska oraz mniejszy koszt produkcji sprawiają, że zastosowanie takiego wariantu bezpośredniej współpracy wiatraka z młynem, jest najbardziej efektywne. Nasz młyn jest prekursorem tego rozwiązania w Polsce – pozyskiwana energia uzupełnia strumień energii eklektycznej nabywanej od operatora rynkowego.

Pozyskiwanie energii dzięki odnawialnym źródłom cieszy się coraz większą popularnością
w Polsce, również i my będziemy starali się kontynuować i rozwijać nasza przygodę z zieloną energią.

Inne aktualności